Prijatelji Životinja Bosne i Hercegovine
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Prijatelji Životinja Bosne i Hercegovine

Mi smo tu da se borimo za dobrobit i prava životinja u Bosni i Hercegovini
 
HomePortailGalleryTražiLatest imagesRegistracijaLogin

 

 svijest

Go down 
3 posters
AutorPoruka
Tayra
Admin
Tayra


Broj komentara : 20
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-12-13

svijest Empty
KomentarNaslov komentara: svijest   svijest Icon_minitimeTue Dec 18, 2007 2:52 am

Stav mnogih ljudi prema životinjama često je stav prema bićima niže
vrijednosti. Ropstvo kao način tretiranja drugih ljudi, dugo je vremena
u povijesti bilo prihvaćeno. Danas se takav stav ogleda u stavovima
ljudi prema životinjama.
Poštovanje života je slogan koji se često koristi, i svatko bi trebao
razmisliti o njemu. Poštovanje života ne znači samo poštovanje drugih
ljudskih bića, već i života svih ostalih vrsta na zemlji, bile one
životinjske ili biljne.
Sve ima svoje mjesto na zemlji.
Nekada davno covjeku je velika zabava bila gledati ljude kako se ubijaju u raznim arenama, kao sto je danas zabavno gledati reality shows, koncerti, filmovi i slicno. Danasnji covjek se zgrozava na covjeka koji je isao u arenu i uzivao gledajuci borbe na smrt. Na isti nacin ce se covjek iz dalje buducnosti zgrazavati na covjeka danas, koji je na raznorazne nacine okrutan prema zivotinjama, a pogotovo zbog zabave, glamura, novca...
Mi, aktivisti u borbi za prava zivotinja i njihovu dobrobit, mozemo biti ponosni na svoj rad, jer smo mnogo koraka ispred danasnjeg "humanog" covjeka.
Na vrh Go down
https://bhanimalfriends.bosnianforum.com
TNG

TNG


Broj komentara : 33
Location : Alpha Quadrant
Registration date : 2007-12-14

svijest Empty
KomentarNaslov komentara: Re: svijest   svijest Icon_minitimeTue Dec 18, 2007 5:41 pm

Istina! Jos je univerzalni genije Leonardo da Vinci rekao: "Doci ce vrijeme kada ce ljudi ubijanje zivotinja promatrati istim ocima kao i ubojstvo covjeka." Na zalost, cini mi se da cemo morati pricekati to vrijeme.

Cak i u nekim raspravama o cirkusu, gdje covjek nema bas nikakve koristi od zivotinje, ni za hranu, ni obucu i odjecu, samo za zabavu, neki ljudi toliko zestoko brane ideju cirkusa sa zivotinjama, da stvarno ne znam sta da mislim.

Komentar sa jednog od foruma, koji bih uzela za primjer: "Sad treba zabranit sve male radosti posebno djecije? To i nije neka velika steta koliko doprinese da se ljudi zabave i osjete trenutke srece, posebno djeca. Siguran sam da je svima ostalo u sjecanju neka cirkuska scena sa zivotinjom koja nam je draga. "

Kad cujem ili vidim ovakve komentare, ne mogu da se ne zapitam do koje granice idu ljudski egoizam i samozivost! Njemu zivot pun zlostavljanja i patnje ne predstavlja nikakav problem, vazno je da on uziva tih sat-dva kad ode na predstavu.

A cirkus je, zajedno sa zoo vrtom, nesto cega se najlakse odreci, u cilju humanijeg odnosa prema zivotinjama.

Sretala sam se sa ljudima koji su svjesni testiranja na zivotinjama i upoznati su sa crnom i bijelom listom. Ali, eto, bas je njihova omiljena maskara/ruz/parfem/itd. na crnoj listi, i ne dolazi u obzir da taj proizvod zamjene nekim drugim, sa bijele liste.

Ljudska svijest je jos uvijek na jako niskom nivou. Na zivotinje se uglavnom gleda kao na hodajuce predmete koji postoje samo zato da bi ih ljudi iskoristavali i zlostavljali na razne nacine, a sve to u cilju zgrtanja sto vise novca. Dalek je put do vremena koje je spomenuo Leonardo da Vinci, ali dobro je znati da na svijetu postoje ljudi koji vec uveliko koracaju u tom pravcu.
Na vrh Go down
Tayra
Admin
Tayra


Broj komentara : 20
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-12-13

svijest Empty
KomentarNaslov komentara: Re: svijest   svijest Icon_minitimeTue Dec 18, 2007 9:07 pm

Ja sam bila cirkusant nekad davno, kao dijete, ali nije bilo nijedne zivotinje na nasim predstavama, zanimljivije je vidjeti dijete koje vozi biciklo bez guvrenale i cica, a da jos uz to zonglira, a nije se namucilo previse da to nauci, vec se uceci zabavljalo. Publika je bila odusevljena nasim preformansima itd.
Mene takodjer cirkusu privlace ljudska "cuda" i klovnovi, a sad da gledam zivotinju kako stoji na jednoj nozi...hmm, nije mi zanimljivo
Na vrh Go down
https://bhanimalfriends.bosnianforum.com
maki9999




Broj komentara : 1
Registration date : 2009-07-29

svijest Empty
KomentarNaslov komentara: Re: svijest   svijest Icon_minitimeWed Jul 29, 2009 1:34 am

Tayra (citat):
Stav mnogih ljudi prema životinjama često je stav prema bićima niže
vrijednosti. Ropstvo kao način tretiranja drugih ljudi, dugo je vremena
u povijesti bilo prihvaćeno. Danas se takav stav ogleda u stavovima
ljudi prema životinjama.
Poštovanje života je slogan koji se često koristi, i svatko bi trebao
razmisliti o njemu. Poštovanje života ne znači samo poštovanje drugih
ljudskih bića, već i života svih ostalih vrsta na zemlji, bile one
životinjske ili biljne.
Sve ima svoje mjesto na zemlji.
Nekada davno covjeku je velika zabava bila gledati ljude kako se ubijaju u raznim arenama, kao sto je danas zabavno gledati reality shows, koncerti, filmovi i slicno. Danasnji covjek se zgrozava na covjeka koji je isao u arenu i uzivao gledajuci borbe na smrt. Na isti nacin ce se covjek iz dalje buducnosti zgrazavati na covjeka danas, koji je na raznorazne nacine okrutan prema zivotinjama, a pogotovo zbog zabave, glamura, novca...
Mi, aktivisti u borbi za prava zivotinja i njihovu dobrobit, mozemo biti ponosni na svoj rad, jer smo mnogo koraka ispred danasnjeg "humanog" covjeka.

Velilki pozdrav za sve sa foruma.

Prijavila sam se samo da bih vam ispricala jednu tesku situaciju u mojoj ulici sa psima i mackama.

Znam da ovoj temi nije ovdje mjesto,izvinjavam se zbog toga,molim moderatore neka me prebace,ako smetam ovdje.

Elem,da se vratim na moju pricu.U mojoj ulici ima puno macaka i pasa lutalica.Ocito je to mjestanima pocelo smetati pa su poceli da ih fizicki zlostavljaju.Svaki dan se dobro isplacem slusajuci jauke i strasno cviljenje pasa udarenih kamenom ili nogom ili bilo kojim drugim teskim predmetom.Ti psi nisu agresivni i nikoga ne diraju,ali mjestani lijece valjda svoje komplekse na jadnim zivotinjama.Zlostavljanje vrse i djeca i stariji ljudi,nema razlike.Skoro mi je dijete dozivjelo nervni sok jer je gledalo kako djecak iz ulice pokusava da zadavi macku.Ja bih to sve i prijavila,ali ima tu jedan veliki problem.Jedan od zlostavljaca je i moj svekar,on toliko uziva u tome da se meni povraca,ne moze zivotinja proci pored njega,a da je ne povrijedi.Inace,zivimo u njegovoj kuci tako da kad bih ga prijavila,to bi bio skandal za moju porodicu.Suprug je pokusavao da razgovara sa njim na tu temu,ali takvom covjeku ne moze se nista objasniti.
Zato molim da mi kazete kako to sve da prijavim,ima li mogucnosti da ostanem anonimna,bar da ga neko od nadleznih opomene,njega i ostale mucitelje,da znaju da nista ne prolazi nekaznjeno i da ne mogu vise muciti i izivljavati se na neduznim zivotinjama.Dovoljna je i samo jedna opomena jer su takvi ljudi kukavice kojima se noge tresu naspram nekoga sebi ravnom.
Pomozite mi molim vas jer ne znam sta da radim,da napomenem da u mom gradu nema drustvo za zastiti zivotinja.
Puno pozdrava i hvala unaprijed.
Na vrh Go down
Sponsored content





svijest Empty
KomentarNaslov komentara: Re: svijest   svijest Icon_minitime

Na vrh Go down
 
svijest
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Prijatelji Životinja Bosne i Hercegovine :: o udruženju :: aktivnosti :: ostalo-
Idi na: